• %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  48375,495
  % -2,41
 • ETHEREUM
  1120.63
  % -3,59
 • %
 • BIST 100
  %

Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir?

Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir?

Kredi puanı, özellikle kredi çekmek isteyenler için çok önemlidir. Kredi notunuz düşük ise kredi almada sıkıntı yaşayacağınızı biliyorsunuz. Peki Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir ?

Kredi Puanı Nedir? Kredi Notu Nedir?

Kredi puanı, kredi başvurularında kredi alacak olan kişinin bu konudaki yeterlilik durumunu gösteren bir çeşit puanlamadır. Bu puan bizim bankalardaki geçmişimizin durumuna göre hesaplanır. Yani banka kredi vereceği kişiyi araştırmak için bu puana bakarak değerlendirir. Çünkü banka geri alamayacağı bir miktarı vermek istemez. Hayatın belli dönemlerinde sıkıntılar, aksaklıklar yaşayabiliriz. Bu sebepten ödemelerimiz gecikerbilir. Bu durumda kredi puanımız

İlgili İçerik

Kredi puanınızı yükseltmek için öncelikle bilmeniz gereken ilk şey biraz zamana ihtiyacınız olduğudur. Çünkü kredi puanınız bir anda yükselmez. İlk yapacağınız işlem var olan tüm borçlarınızı kapatmanız gerekiyor. Tüm derken kredi ve kart borçları haricinde fatura borçlarını bile ödemeniz gerekiyor.

Bu aşamadan sonra en kritik hamleye geçiyoruz. Tüm borçlarınızı ödeyince bir ay sonra çok düşük limitli bir kredi kartı alın ve bu kredi kartını her ay düzenli ve eksiksiz bir şekilde ödeyin. Buradaki püf nokta hiç bir zaman asgari tutarı değil, borcun tamamını ödemek.

Daha sonra alabildiğiniz an mümkün olduğu kadar düşük miktarda kredi çekin. Bu krediyi de düzenli olarak ödemeniz çok önemli. Ayrıca kredinizi ilk taksitte kapatma imkanınız var ise bu hamle de kredi puanınızı yükseltir.

Peki kredi kartı veya kredi alamıyorsanız ne yapmalısınız ?

Eğer kredi puanınız çok düşük ise, bankalar size kredi kartı veya kredi vermeyebilir. Bu seçenekte ise hemen bir banka hesabı açtırın ve paranızı veya maaşınızı direk buraya yatırın. Bu parayı çekmeyin. Harcamalarınızı bu hesap üzerinden havale, eft veya banka kartı ile yapmaya çalışın. Ayrıca faturalarınıza da otomatik ödeme talimatı vermeniz sizin yararınıza. Bu işlemi 2-3 ay yapıktan sonra kredi kartı başvurusunda bulunun. Eğer kabul edilirse üstte anlattığımız şekilde devam edin.

Önemli olan düzenli ödeme alışkanlığınızı bankaya göstermeniz.

Gezilecek Yerler